خانه / کلش اف کلنز / رمز موفقیت کلش اف کلنز چیست؟

رمز موفقیت کلش اف کلنز چیست؟

به نام خدا با پستی دیگر در سایت اختصاصی کلش اف کلنز با شما هستیم.

 

خلق یک بازی موفق در بازار امروز، کار بسیار راحتی به نظر نمی رسد. هزاران بازی در مارکت وجود دارند که تنها چند مورد از آن‌ها را می‌توان به‌عنوان پروژه‌ای موفق به‌حساب آورد. Candy Crush و یا Angry Birds مطمنا جزو اولین‌هایی است که به ذهن خطور می‌کند. چه چیزی این بازی‌ها را محبوب می‌کند و این‌که آیا توسعه‌دهندگان فرمول مخفی موفقیت را کشف کرده‌اند.؟ به نظر می‌رسد که شرکت فنلاندی Supercell جواب این سؤال را به‌خوبی می‌داند.

نه، Supercell شرکت سازنده candy Crush نیست، اگرچه این بازی خود یک موفقیت خیره‌کننده در کارنامه دارد، اما Supercell توسعه‌دهنده بازی محبوب Clash Of Clans است که به یکی از بازی‌های موفق و فراگیر در سال‌های اخیر تبدیل ‌شده است. برای پی بردن به عمق موفقیت این شرکت جواب یک سؤال می‌تواند کافی باشد، درآمد ماهانه شرکت از این بازی چقدر است؟ این سؤال را بعداً پاسخ خواهیم داد. ابتدا به عوامل موفقیت این بازی رجوع می‌کنیم تا ببینیم چه چیزی می‌توان از این بازی برای پروژه‌های خودمان استخراج کنیم.

نگاهی به بازی‌های موفق دنیای موبایل

قبل از این‌که به موشکافی بازی کلش آف کلنز بپردازیم، بهتر است چند نمونه از بازی‌های موفق سال اخیر را بررسی کنیم که مطمنا در لیست بازی‌های محبوب و موفق شما نیز می‌باشد.

همان‌طور که مطلع هستید،Angry Birds یک بازی فوق موفق و محبوب به‌حساب می‌آید. موفقیت این بازی در بازاریابی و محصولات همراه بازی نهفته است. با این‌که بازی مبلغ بسیاری از خریدهای درون برنامه‌ای کسب می‌کند، اما درآمد اصلی بازی از کالاها و تبلیغات آن بدست می‌آید.

 برای مثال شوی تلویزیونی Angry Birds، Board games، کلاه، لباس، کتاب، نوشیدنی‌های مختلف، اسباب‌بازی‌های گوناگون با شکل‌های Angry Birds و حتی فیلم سه‌بعدی در حال تولید توسط Sony Pictures، ازجمله مواردی هستند که Angry Birds از آن‌ها کسب درآمد می‌کند.

خب چگونه ممکن است یک بازی با چند پرنده که پرواز کرده و به اجسام برخورد می‌کنند، بتواند چنین شهرت و محبوبیتی را کسب کند؟ اولین عامل ظاهر دل‌فریب بازی است، از صداگذاری عالی با کاراکترهای کارتونی و دوست داشتی تا گرافیک خوب و سطح بالای بازی، ازجمله عواملی هستند که نظر بچه‌ها را در تمام دنیا به خود جلب می‌کند. یک فرد باتجربه در زمینه تبلیغات، بسیار سریع به پتانسیل نهفته در بازی پی می‌برد و ریسک سرمایه‌گذاری آن را تقبل می‌کند.

Angry-Birds

دومین بازی‌ای که پله‌های موفقیت را یکی بعد از دیگری طی کرده، Candy Crush است. این بازی ازنقطه‌نظر درآمد دقیقاً با بازی مورد بحث ما یعنی کلش اف کلنز، همخوانی دارد. زمان‌هایی بازی Candy Crush سود ماهیانه بیشتری نسبت به کلش دارد و در برخی مواقع برعکس این جمله صادق است.

کلش اف کلنز تعداد بازی کن کمتری نسبت به Candy Crush دارد، اما همین تعداد بازی کن بسیار متمایل هستند تا از پرداخت‌های درون بازی استفاده کنند. اگر Candy Crush بسیار معتاد کننده باشد، Clash Of Clan از چنان عمق بازی برخوردار است که بازی کن را در منجلاب خود گرفتار می‌کند.

candy-crush

رمز موفقیت در دستان SuperCell

سؤالی که ممکن است در اینجا به ذهن خوانند خطور کند, علت انتخاب Clash OF Clans به‌عنوان بازی موفق برای کندوکاو است، درحالی‌که Candy Crush از همه نظر بهتر و یا برابر با بازی موردنظر ماست؟ خب، توسعه‌دهنده این بازی نه‌تنها بیشترین رشد را با بازی Clash Of Clans در کارنامه خود دارد، بلکه هر سه بازی شرکت در لیست ۲۰ گیم برتر کل تاریخ جای دارند. Boom Beach در رتبه ۵ و Hay Day در جایگاه ششم این لیست جای گرفته است. با این اوصاف هرکس که با این اطلاعات برخورد می‌کند، باید خودش را متقاعد کند که SuperCell رمز موفقیت را کسب کرده است.

باوجود هزاران بازی موجود در مارکت، یک شرکت توانسته محبوبیت و موفقیت مالی را برای نه‌فقط یک بازی، بلکه برای هر سه بازی خود کسب کند. این جمله، ازآنچه قلم به آن زندگی می‌بخشد، بسیار عمیق‌تر و تفکر برانگیز تر است. برای درک این سخن، نگاهی به شرکت Zynga می‌اندازیم. با این‌که این شرکت دارای بازی محبوبی مانند FarmVille 2 است، اما با شرایط بسیار بحرانی روبرو شده است به‌طوری‌که در دو سال اخیر ۵۲۰ فرصت شغلی را خاتمه بخشیده است.

بدین‌صورت به نظر می‌رسد که شرکت SuperCell رمز موفقیت را کشف کرده و در خفاء از آن استفاده می‌کند. اما شاید این رمز موفقیت چندان هم راز نباشد. چراکه همه‌چیز به کیفیت و مزه بازی‌ها و نحوه بدست آوردن سود بستگی دارد و اگر شما هم با این عقیده، هم‌نظر باشید، این فرمول چندان هم یک راز بزرگ نیست.

چه چیزی بازی Clash Of Clans را بسیار محبوب کرده است؟

اولین نکته‌ای که در جواب این سؤال باید مدنظر داشته باشیم، این است که نباید کیفیت را فدای کمیت بکنیم. این‌که یک شرکت در مارکت موبایل چند عدد بازی عرضه کرده است، اصلاً مهم نیست، بلکه مهم این است که بازی بتواند نیازهای کاربران را درست تشخیص دهد و این همان نکته‌ای است که SuperCell در تولید بازی Clash Of Clans آن را به کار برده و یک بازی اعتیادآور را عرضه کرده است.

Clash of Clans از یک سبک بسیار جالبی برخوردار است که هرکس را بدون در نظر گرفتن جنسیت و سن، مجذوب خود می‌کند. البته محبوبیت و موفقیت چنین بازی‌هایی قبلاً هم در میان بازی کنان به اثبات رسیده است.

مطمنا Clash Of Clans از بازی‌های محبوب استراتژیکی و Real Time مانند StarCraft و Age Of Empires، الهام گرفته و سعی کرده چنین تجربه‌ای را برای اسمارت فون ها و تبلت ها به ارمغان بیاورد. این بازی شما را برای مسائل زیادی از جلمه گسترش روستا، جمع‌آوری منابع، تجدیدقوا و یا حمله به یک بازیکن دیگر دوباره وادار به بازی می کند.

image1

همچنین این بازی از سبکی برخوردار است که در هر بار چندان وقت شما را نمی‌گیرد!!! این بازی را مدت کوتاهی روشن می‌کنید، حال برای تولید چند سرباز بیشتر و یا ساخت روستایتان. در هر دفعه که بازی را شروع می‌کنید، مجبور به طی مراحلی برای بدست آوردن جایزه و … نیستید. بازی دقیقاً از هرجایی که آن را رها کرده‌اید، شروع خواهد شد. هنگامی‌که منتظر شروع فیلم محبوبتان از تلویزیون هستید، به‌راحتی می‌توانید بازی را به مدت کوتاهی آغاز کنید، منابع تولیدشده را به مخزن بفرستید و یا چند نیروی دیگر تولید کنید و بازی را ببندید، قبل از این‌که هنوز فیلم موردنظر شما شروع شده باشد.

فرمولی سودآوری که جواب داد

Clash of Clans یک بازی مجانی می‌باشد، به این معنی که اگر آن را دانلود کنید، چیزی از دست نخواهید داد. این همان هدف شرکت است تا بازی خود را تا هرجایی که می‌تواند گسترش دهد. اما اگرچه برای شروع بازی نیازی به خرید و یا پرداخت هیچ پولی ندارید، اما بازی بسیار جالب خواهد شد اگر یک یا چند پرداخت درون برنامه‌ای انجام دهید. به این روش از سودآوری به‌اصطلاح Freemium گفته می‌شود، کلمه‌ای که بیان‌گر مجانی بودن و درعین‌حال وسوسه کردن بازی کن برای انجام پرداخت برای ادامه بازی است.

Clash Of Clans در ایجاد یک منجلاب برای ادامه بازی توسط بازی کن، واقعاً کار خارق‌العاده‌ای انجام داده است. شرکت بازی کنی را که تنها بازی را دانلود کند و هیچ خریدی انجام ندهد، دوست ندارد (که البته ایرانی‌ها ناخواسته در این لیست قرار می‌گیرند).

در ابتدا شما با یک روستای خرابه روبرو می‌شود و شروع به تعمیر آن می‌کنید، منابع جدید جمع می‌کنید و سعی می‌کنید تا نیروهای بیشتری تولید کنید. تا این قسمت از بازی، نتیجه کار برای شما بسیار لذت‌بخش بوده است.

ولی از یک نقطه به بعد متوجه خواهید شد که برای ادامه کار نیاز به جم (GEM) دارید، الماسی که بسیار در این بازی حیاتی و کمک‌کننده است. برای بدست آوردن آن می‌توانید بازی را ادامه دهید و از خود بازی و به‌صورت مجانی آن را بدست آورید و یا، بدون هیچ دغدغه و مشکلی یک پک جم از شرکت بخرید و لذت خود را دوچندان کنید. البته برای این‌که بدون خرید تمام مراحل را پشت سر بگذارید، دو و یا حداقل سه سال از عمر خود را باید صرف بازی کردن بکنید و یا این‌که ۵۰ نفر از دوستان خود را دعوت کنید تا بازی را انجام دهند که در این صورت برای شما چند جم رایگان در نظر گرفته می‌شود. اما چه کسی حاضر است برای بدست آوردن چند جم این کار را انجام دهد؟ با این اوصاف خرید درون برنامه گزینه‌ای بسیار مناسب و منطقی به نظر می‌رسد. این خرید قطعاً در سرعت پیشرفت شما تأثیر خواهد گذاشت. با این اوصاف مبلغ ۴٫۹۹$ را برای خرید پک ارزان پرداخت می‌کنید و بدون این‌که متوجه شوید چرخه خرید را فعال کرده‌اید. پس‌ازاین مرحله به اصلاح شما وارد منجلاب بازی شده‌اید و شرکت توانسته از بازی مجانی خود، به مرحله سودآوری وارد شود.

in-app

این همان روش Freemium است و اگر بازی‌ای ساخته باشید که بازی کن را به خود گرفتار کند، قطعاً جواب خواهد داد. مجانی بودن تنها از نگاه سطحی جالب به نظر می‌رسد ولی اگر دید خود را تا لایه‌های زیرین گسترش دهید، متوجه پوشالی بودن فرضیه خود خواهید شد. حتی اگر یک درصد کوچک از جامعه چندمیلیونی بازی کنان Clash Of Clans نسبت به خرید جم اقدام کنند، یک درآمد بسیار هنگفت را نصیب شرکت خواهند کرد.

درآمد حاصل از بازی Clash Of Clans چقدر است؟

بااین‌همه مقدمه‌چینی، می‌خواستیم به این سؤال خود جواب دهیم، سود شرکت از این بازی چقدر است؟ خب، اوایل امسال یک هکر توانسته بود به اطلاعات مالی شرکت SuperCell دست یابد و با یک سیل عظیم از سود خالص روبرو شود.

اگرچه فعلاً مشخص نیست این سود تنها مطلق به بازی Clash Of Clans است یا هر سه بازی شرکت، ارقام نشان می‌دهد که شرکت روزانه ۵ میلیون دلار سود خالص دارد. حتی اگر این اعداد مربوط به هر سه بازی باشد، بازهم این بازی درآمد روزانه یک‌میلیون دلاری را نصیب شرکت می‌کند. با این اوصاف به نظر بسیاری می‌توان این بازی را جزو بازی‌های موفق به‌حساب آورد. نظر شما در این مورد چیست؟

Revenue

نتیجه‌گیری نهایی

به گفته مدیرکل شرکت Ilkka Pannanen، عاملی که باعث می‌شود هرروز به سر کار بیاید، درآمد بالای بازی نیست، بلکه شور و هیجان حاصل از کار با گروه عالی و ایده‌های جدید برای کاربران می‌باشد که به‌عنوان انگیزه اصلی او در این راه او را همراهی می‌کند.

اگر تنها با ذهنیت سودآوری به سراغ تولید یک بازی بروید، به‌احتمال زیاد چندان موفق نخواهید بود، اما اگر طراحی و تولید بازی به زندگی شما و تنها سرگرمی‌تان تبدیل شود، مطمنا راه موفقیت را درست تشخیص داده‌اید.

 

منبع : ترنجی

نویسنده : امین یوسفی

 

درباره ی امید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید: clashocir@